Staff

Senior Leadership Team

Mrs Nicole Chapman | Headteacher

Mr Stephen Lawlor | Deputy Headteacher

Mrs Maria French | Deputy Headteacher

Dr Michael Palmer | Assistant Headteacher/Head of Sixth Form

Mrs Susan Hoefling | Business Manager

Pastoral Team

Mrs Maria French | Deputy Headteacher

Mrs Katharine Adams | Year 7 Leader and SENCO

Miss Emma Cope | Year 8 Leader

Mrs Marion Windeatt | Year 9 Leader

Miss Fiona Harrison | Year 10 Leader

Miss Georgie Sales | Year 11 Leader

Mrs Emma Hiett | Year 12 Leader

Mrs Hayley Ellen | Year 13 Leader

Art

Mr Jonathan Harvey | Subject Leader of Art

Mrs Lisa Barker

Mr Mark Bradford

Biology

Mr Mark Rowell | Subject Leader of Biology

Mrs Sabina Buckley

Mrs Victoria Goksel

Dr Helen Huckvale | Biology, Head of Careers

Dr Gayle Pratt

Chemistry

Dr Darren Noble | Subject Leader of Chemistry

Mrs Emma Hiett

Dr Alex Hiner

Miss Abigail Lawrence

Mr Nick Minnican

Computing

Miss Nina Walsh (from January 2018) | Subject Leader of Computing

Drama

Mrs Sally Foley | Subject Leader of Drama

Mrs Joanne Broughton

Economics

Mr John Moore | Subject Leader of Economics

English

Mr Matthew Carter | Subject Leader of English

Miss Fiona Harrison

Ms Sheri Haward

Mrs Fiona Selden

Mr Oliver Steele

Mr Terry Warner

French

Mrs Melanie Gulliver | Faculty Leader of Languages, Teacher of French & Russian

Mrs Katharine Adams

Mrs Virginie Caffier

Mr Yannick Simonnot

Geography

Miss Heidi Pocock | Subject Leader of Geography

Mrs Amy Hopkins

Mrs Rebekah Smith

Mrs Joanne Broughton

German

Mrs Sandra Youngs | Subject Leader of German

Mrs Julie Bennett

Mrs Tina Cannon

Mrs Susan Gilbert

Government & Politics

Dr Helena Graham | Faculty Leader of Humanities, Subject Leader of History

Mr Tom Hughes

Mr Terry Warner

History

Dr Helena Graham | Faculty Leader of Humanities, Subject Leader of History

Mrs Maria French

Mr Tom Hughes

Mr Stephen Lawlor

Dr Michael Palmer

Mrs Tamara Saw

Mr Terry Warner

Italian

Mrs Katharine Adams

Latin

Mr Graham Lodge | Subject Leader of Latin

Miss Emma Cope

Mandarin

Mrs Ying Adams

Mathematics

Mrs Jo Cross | Subject Leader of Mathematics

Mrs Margaret Cousins | Mathematics, PSHE Co-ordinator

Mr Aleks Goodier

Mr Jeremy Mitchell

Mrs Zubeyde Simms

Miss Bethany Stone

Mrs Helen Wang

Mrs Marion Windeatt

Music

Mr Chris Lamberti | Director of Music

Mrs Sarah Clements

PE

Miss Sarah Bellamy | Subject Leader of PE

Mr Paul May

Miss Georgie Sales

Physics

Mrs Preena Kurian | Subject Leader of Physics

Mrs Rhiannon Connolly

Mrs Michelle Nicoll

Psychology

Miss Abby Maynard | Subject Leader of Psychology

Religious Studies

Mrs Laurayne Onuegbu | Subject Leader of Religious Studies

Mrs Hayley Ellen

Ms Laura Carey

Spanish

Ms Celia Santos

Technology

Mrs Julie Hadley

Senior Assistant to the Headteacher

Mrs Hazel Bates

Administration

Mrs Rowan Carroll | PA to Sixth Form Team

Mrs Rae Dale | Office Manager

Mrs Clare Davis

Mrs Lorraine Denihan

Mrs Coralie Fuller

Mrs Joanne Gross

Mrs Lara Hilling

Mrs Wendy Newton | Clerk to Governors

Mrs Amanda Sheldon

Mrs Christine Weakley

Finance

Mrs Fiona Gilmour | Senior Finance Officer

Mrs Fran Nel

Mrs Jennie Thrower

IT Support

Mr Tony Cable | IT Manager

Mrs Kalavati Patel

Examinations

Mrs Lesley Hiskett | Examinations & Data Officer

Mrs Clare Davis | SIMS Data Assistant

Mrs Joanne Reilly | Assistant Examinations Officer

Educational Support

Mr Lewis Copsey

Mrs Joanne Gross

Mr Simon French

Mrs Amanda Guilloux

Mrs Cathy Hurley | Technician Team Leader

Mrs Jenny Jordan

Mrs Alison Lamb

Mrs Lena Madle

Mrs Angela Martin

Mr Peter Nicholls

Mrs Alison Pudney

Mrs Vivienne Sheehan

Mrs Alexia Treadway

Premises

Mr Richard Free

Mr Bryan Field

Mr Kevin Clark

Mr Samuel Cooch

Miss Elizabeth Dempster

Mrs Katrina Harris

Mr Kevin Harvey

Mrs Sophee Harvey

Mr Kevin Motley

Mrs Jan Reeves

Mr Robert Seabrook

Mr Peter Strange

Miss Katrina Thorogood

Mrs Linda Turner-Wright

Midday Assistants

Mrs Lorraine Denihan

Mrs Nicola Doughty