Staff

Senior Leadership Team

Mr Stephen Lawlor | Headteacher

Mrs Emma Ledwidge | Deputy Headteacher

Dr Michael Palmer | Assistant Headteacher/Head of Sixth Form and Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs Jo Cross | Assistant Headteacher, Teaching & Learning

Miss Fiona Harrison | Assistant Headteacher and Designated Safeguarding Lead

Mrs Melissa Mulgrew | Business Manager

Safeguarding

Miss Fiona Harrison | Assistant Headteacher and Designated Safeguarding Lead

Dr Michael Palmer | Assistant Headteacher/Head of Sixth Form and Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs Katharine Adams | SENCO and Deputy Designated Safeguarding Lead

Pastoral Team

Miss Fiona Harrison | Assistant Headteacher and Designated Safeguarding Lead

Mrs Nina Lewis | Year 7 Leader

Miss Sidnie Sales | Year 8 Leader

Mrs Hayley Busby | Year 9 Leader

Miss Charlotte Burnham | Year 10 Leader

Mrs Marion Chumbley | Year 11 Leader

Mrs Emma Hiett | Year 12 Leader

Mrs Hayley Ellen | Year 13 Leader

Careers

Mr Alex Hiner | Head of Careers

Higher Education

Mrs Amy Hopkins | Higher Education Advisor

Art

Mr Jonathan Harvey | Subject Leader of Art

Miss Joanne Stevens

Mr Mark Bradford

Biology

Mr Mark Rowell | Subject Leader of Biology

Miss Amanda Bray

Mrs Sabina Buckley

Mrs Victoria Goksel

Chemistry

Dr Darren Noble | Subject Leader of Chemistry

Mrs Hayley Busby

Mrs Emma Hiett

Dr Alex Hiner

Mrs Emily Manning

Computer Science

Mrs Naushin Khan | Subject Leader of Computer Science

Mrs Nina Lewis

Drama

Mr Adam Selby | Subject Leader of Drama

Mrs Joanne Broughton

Economics

Mr John Moore | Subject Leader of Economics

English

Mr Matthew Carter | Subject Leader of English

Mr Brad Copper

Mrs Amy Cutmore

Miss Fiona Harrison

Miss Vanessa Kersey

Mrs Fiona Selden

Mr Terry Warner

Mrs Sheri Watt

French

Mrs Virginie Caffier | Subject Leader of French

Mrs Katharine Adams

Mrs Mary Jarvis

Miss Emma Miller (NQT)

Mrs Amanda Guilloux (ITT)

Geography

Miss Heidi Pocock | Faculty Leader for Humanities and Subject Leader of Geography

Mrs Amy Hopkins

Miss Jenny Vigrass

German

Ms Katharina Goettl | Subject Leader of German

Mrs Julie Bennett

Mrs Tina Cannon

Mrs Susan Gilbert

Government & Politics

Mr Tom Hughes

Mrs Tamara Saw

Mr Terry Warner

History

Mrs Nicole Dawson | Subject Leader of History

Mr Tom Hughes

Dr Michael Palmer

Mrs Tamara Saw

Mr Terry Warner

Italian

Mrs Katharine Adams

Latin

Mr Graham Lodge | Faculty Leader for Languages & Subject Leader of Latin

Miss Emma Cope

Mathematics

Mrs Jo Cross | Faculty Leader of Mathematics, Computing and Economics

Mrs Jane Lockwood | Subject Leader of Mathematics

Mrs Marion Chumbley

Miss Stephanie Holt

Mr Aleks Goodier

Mr Martin Jones

Mr David Mitchell

Miss Bethany Stone

Music

Mr Chris Lamberti | Director of Music

Mrs Sarah Clements

Instrumental Music Teachers

  • Mr Stuart Cooper – Drum
  • Mr Paul Copas – Clarinet/Saxophone
  • Mr Steven Drury – Trombone/Trumpet
  • Mr Tim Easton – Oboe
  • Mr Martin Gadd – Guitar/Viola/Violin
  • Mrs Alexandra Gray – Piano
  • Ms Dee Mardi – Voice
  • Mrs Naomi Poole – Cello
  • Mrs Imogen Savage – Piano/Bassoon
  • Mrs Julia Smart – Violin/Viola
  • Mr Clive Smith – Accompanist
  • Mrs Carolyn Wheadon – Flute
  • Mr Ian Woodway – Guitar (Electric & Base)

PE

Miss Sarah Bellamy | Subject Leader of PE

Miss Charlotte Burnham

Mr Paul May

Miss Georgie Sales

Physics

Mrs Preena Kurian | Subject Leader of Physics

Dr Louise Cannon

Mrs Rhiannon Connolly

Psychology

Mrs Hayley Ellen | Subject Leader of Psychology

Religious Studies

Mrs Laurayne Onuegbu | Subject Leader of Religious Studies

Ms Audra Hill

Spanish

Ms Celia Santos

Administration

Miss Helen McGrath | Senior Assistant to Headteacher

Mrs Angela Brown | Personal Assistant to Deputy Headteacher & Office Supervisor

Mrs Lesley Hiskett | Personal Assistant to Sixth Form Team

Mrs Rae Dale | Human Resources & Office Manager

Mrs Clare Davis | SIMS Data Manager

Mrs Lorraine Denihan | Receptionist

Mrs Clair Maslin | Admissions & Appeals Officer

Mrs Wendy Newton | Clerk to Governors

Mrs Alison Pudney | Attendance Officer

Mrs Amanda Sheldon | Principal First Aider & Reprographics Officer

Finance

Mrs Fiona Gilmour | Senior Finance Officer

Mrs Jessica Smith

Mrs Jennie Thrower

IT Support

Mr Tony Cable | IT Manager

Mrs Kalavati Patel

Examinations

Mrs Fahima Hassan | Examinations Officer

Mrs Nicola Bailey | Assistant Examinations Officer

Educational Support

Mrs Stephanie Church | Cover Supervisor

Mr Sam Cooch | Technician

Mr Simon French | Performing Arts Technician

Mrs Joanne Gross | Education Support Officer

Mrs Cathy Hurley | Technician Team Leader

Mrs Jenny Jordan | Technician

Mrs Fay Lodge | Technician

Mrs Lena Madle | Education Support Officer

Mrs Angela Martin | Student Resources Manager

Mr Peter Nicholls

Mr Charlie Whatson | Technician

Premises

Mr Richard Free | Site Manager

Mr Bryan Field

Mr Kevin Clark

Mr Patrick Hudson